STTH16R04CG-TR
STMicroelectronics
511-STTH16R04CG-TR
STTH16R04CG-TR
Mfr.:
Description:
Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
ECAD Model:
In Stock: 3.820
Stock:
3.820 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
25 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: Rectifiers
RoHS:
SMD/SMT
D2-PAK
400 V
16 A
Ultra Fast Recovery Rectifiers
Dual Common Cathode
1.75 V
120 A
10 uA
25 ns
- 40 C
+ 175 C
STTH16R04C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product: Rectifiers
Product Type: Rectifiers
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Unit Weight: 2 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Ultrafast Rectifiers
STMicroelectronics ultrafast diodes are available from from 200V to 1200V with various VF/tRR trade-offs to achieve the best performance for any application. In PFC and solar inverters, STMicroelectronics now offers the BC²™ solution in addition to Tandem and Turbo2 devices. BC² guarantees the same efficiency as SiC diodes in a conventional PFC, for a much cheaper application cost. All STMicroelectronics ultrafast rectifiers are rated up to 175°C operating junction temperature, as a result of reduced leakage currents.