STPSC20G065DY
STMicroelectronics
511-STPSC20G065DY
STPSC20G065DY
Mfr.:
Description:
SiC Schottky Diodes Automotive 650 V, 20A High surge Silicon Carbide power Schottky diode
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 1.000
Stock:
1.000 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
52 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: SiC Schottky Diodes
RoHS:
Through Hole
TO-220AC-2
Single
20 A
650 V
1.3 V
135 A
17 uA
- 55 C
+ 175 C
AEC-Q101
Tube
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: SiC Schottky Diodes
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vr - Reverse Voltage: 650 V