STPS60H100CT
STMicroelectronics
511-STPS60H100CT
STPS60H100CT
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers RECTIFIER
ECAD Model:
In Stock: 487
Stock:
487
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.000
Expected 6/29/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
Schottky Rectifiers
Through Hole
TO-220-3
Dual Anode Common Cathode
Si
60 A
100 V
980 mV
300 A