STPS41L45CG-TR
STMicroelectronics
511-STPS41L45CG-TR
STPS41L45CG-TR
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 2X20 Amp 45 Volt
ECAD Model:
In Stock: 1.973
Stock:
1.973
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.000
Expected 6/8/2026
Factory Lead Time:
25
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
Schottky Diodes
SMD/SMT
D2PAK-3 (TO-263-3)
Dual Anode Common Cathode
Si
40 A
45 V
530 mV
220 A
1.2 mA