STPS3L40S
STMicroelectronics
511-STPS3L40S
STPS3L40S
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 3.0 Amp 40 Volt
ECAD Model:
In Stock: 3.251
Stock:
3.251
Can Dispatch Immediately
On Order:
7.500
Expected 6/3/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Schottky Rectifiers
SMD/SMT
SMC (DO-214AB)
Single
Si
3 A
40 V
620 mV
75 A