STPS1L20M
STMicroelectronics
511-STPS1L20M
STPS1L20M
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 1.0 Amp 20 Volt
ECAD Model:
In Stock: 6.459
Stock:
6.459
Can Dispatch Immediately
On Order:
12.000
Expected 5/27/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 12000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
Schottky Rectifiers
SMD/SMT
DO-216AA-2
Single
Si
1 A
20 V
530 mV
50 A