STM32L151RET6
STMicroelectronics
511-STM32L151RET6
STM32L151RET6
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M3 MCU 512 Kbytes of Flash 32 MHz CPU, USB, 2xOp-amp
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
1.919
Expected 8/31/2026
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
4.800 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RoHS:
STM32L151RE
SMD/SMT
LQFP-64
ARM Cortex M3
512 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
51 I/O
80 kB
1.65 V
3.6 V
- 40 C
+ 85 C
Tray
Analogue Supply Voltage: 1.65 V to 3.6 V
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: FR
DAC Resolution: 12 bit
Data RAM Type: SRAM
Data ROM Size: 16 kB
Data ROM Type: EEPROM
I/O Voltage: 1.65 V to 3.6 V