STM32L072CZT6TR
STMicroelectronics
511-STM32L072CZT6TR
STM32L072CZT6TR
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU 192-Kbytes of Flash , 32 MHz CPU, USB
ECAD Model:
In Stock: 501
Stock:
501
Can Dispatch Immediately
On Order:
4.800
Expected 8/14/2026
12.000
Expected 11/30/2026
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2400)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tray
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RoHS:
STM32L072CZ
SMD/SMT
LQFP-48
ARM Cortex M0+
192 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
40 I/O
20 kB
1.8 V
3.6 V