STM32L053C8T6TR
STMicroelectronics
511-STM32L053C8T6TR
STM32L053C8T6TR
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU 64 Kbytes of Flash , 32 MHz CPU, USB, LCD
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
4.792
Expected 3/8/2027
Expected 4/12/2027
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2400)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RoHS:
STM32L053C8
SMD/SMT
LQFP-48
ARM Cortex M0+
64 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
37 I/O
8 kB
1.65 V
3.6 V
- 40 C
+ 85 C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Analogue Supply Voltage: 1.65 V to 3.6 V