STM32L011K4T6
STMicroelectronics
511-STM32L011K4T6
STM32L011K4T6
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU 16-Kbytes of Flash , 32 MHz CPU
ECAD Model:
In Stock: 6.933
Stock:
6.933 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
RoHS:
STM32L011K4
SMD/SMT
LQFP-32
ARM Cortex M0+
16 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
26 I/O
2 kB
1.8 V
3.6 V
- 40 C
+ 85 C
Tray
Analogue Supply Voltage: 1.65 V to 3.6 V
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Data RAM Type: SRAM
Data ROM Size: 512 B
Data ROM Type: EEPROM
I/O Voltage: 1.65 V to 3.6 V