STGWA40M120DF3
STMicroelectronics
511-STGWA40M120DF3
STGWA40M120DF3
Mfr.:
Description:
IGBTs Trench gate field-stop IGBT, M series 1200 V, 40 A low loss
ECAD Model:
In Stock: 158
Stock:
158
Can Dispatch Immediately
On Order:
600
Expected 11/16/2026
Factory Lead Time:
14
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Si
TO-247-3
Through Hole
Single
1.2 kV
1.85 V
- 20 V, 20 V
80 A
468 W
- 55 C
+ 175 C
M
Tube
Brand: STMicroelectronics
Continuous Collector Current Ic Max: 40 A