STGW60H65FB
STMicroelectronics
511-STGW60H65FB
STGW60H65FB
Mfr.:
Description:
IGBTs 650V 60A Trench Gate Field-Stop IGBT
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: IGBTs
RoHS:
Si
TO-247-3
Through Hole
Single
650 V
1.6 V
- 20 V, 20 V
80 A
375 W
- 40 C
+ 175 C
STGW60H65FB
Tube
Brand: STMicroelectronics
Continuous Collector Current Ic Max: 60 A
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: SG
Gate-Emitter Leakage Current: 250 nA
Product Type: IGBT Transistors
Factory Pack Quantity: 600
Subcategory: IGBTs
Unit Weight: 38 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
HB/HB2 Series Insulated-Gate Bipolar Transistors
STMicroelectronics HB/HB2 Series Insulated-Gate Bipolar Transistors (IGBTs) combine a very low saturation voltage (down to 1.6V) with a minimal collector current turn-off tail and a maximum operating temperature of 175°C. This enhances the efficiency of high-frequency applications (up to 100kHz) and leverages the advanced proprietary Trench Gate Field-Stop (TGFS) structure.
Latest Technologies in Power MOSFET & IGBT
STMicroelectronics offers the newest technologies in Power MOSFETs and IGBTs. ST offers a wide portfolio of MOSFETs and IGBTs tailored to specific applications, targeting SMPS, lighting, motor control, and varied industrial applications. ST's portfolio includes high-voltage super-junction MOSFETs, trench-gate field-stop IGBTs for hard and soft switched topologies, and low-voltage trench-based MOSFETs for power conversion and BLDC motor drives. ST's 1200V SiC MOSFETs combine a high junction temperature rating of 200°C with a very low RDS(on) area (with minimal variation versus temperature) and excellent switching performance for more efficient and compact SMPS designs. M series IGBTs offer an optimized VCE(SAT) and E(off) tradeoff along with a rugged short circuit rating for motor control. Explore ST's complete offering of MOSFETs and IGBTs for any power design.