STGP15H60DF
STMicroelectronics
511-STGP15H60DF
STGP15H60DF
Mfr.:
Description:
IGBTs Trench gate H series 600V 15A HiSpd
ECAD Model:
In Stock: 394
Stock:
394
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.000
Expected 6/10/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Si
TO-220-3
Through Hole
Single
600 V
1.6 V
- 20 V, 20 V
30 A
115 W
- 55 C
+ 175 C
STGP15H60DF
Tube
Brand: STMicroelectronics
Continuous Collector Current Ic Max: 15 A