STGFW40V60DF
STMicroelectronics
511-STGFW40V60DF
STGFW40V60DF
Mfr.:
Description:
IGBTs Trench gate field-stop IGBT, V series 600 V, 40 A very high speed
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 600   Multiples: 300
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: IGBTs
RoHS:
Si
TO-3PF
Through Hole
Single
600 V
1.8 V
- 20 V, 20 V
80 A
62.5 W
- 55 C
+ 175 C
STGFW40V60DF
Tube
Brand: STMicroelectronics
Continuous Collector Current Ic Max: 40 A