STF10N105K5
STMicroelectronics
511-STF10N105K5
STF10N105K5
Mfr.:
Description:
MOSFETs N-channel 1050 V, 1 Ohm typ., 6 A MDmesh K5 Power MOSFETs in TO-220FP package
ECAD Model:
In Stock: 974
Stock:
974 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: MOSFETs
RoHS:
REACH - SVHC:
Si
Through Hole
TO-220-3
N-Channel
1 Channel
1.05 kV
6 A
1 Ohms
- 30 V, 30 V
3 V
21.5 nC
- 55 C
+ 150 C
30 W
Enhancement
MDmesh
Tube
Brand: STMicroelectronics
Configuration: Single
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Fall Time: 21.5 ns
Product Type: MOSFETs
Rise Time: 8 ns
Series: STF10N105K5
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Transistors
Typical Turn-Off Delay Time: 50 ns
Typical Turn-On Delay Time: 19 ns
Unit Weight: 2 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
MDmesh K5 Power MOSFETs
Latest Technologies in Power MOSFET & IGBT
STMicroelectronics offers the newest technologies in Power MOSFETs and IGBTs. ST offers a wide portfolio of MOSFETs and IGBTs tailored to specific applications, targeting SMPS, lighting, motor control, and varied industrial applications. ST's portfolio includes high-voltage super-junction MOSFETs, trench-gate field-stop IGBTs for hard and soft switched topologies, and low-voltage trench-based MOSFETs for power conversion and BLDC motor drives. ST's 1200V SiC MOSFETs combine a high junction temperature rating of 200°C with a very low RDS(on) area (with minimal variation versus temperature) and excellent switching performance for more efficient and compact SMPS designs. M series IGBTs offer an optimized VCE(SAT) and E(off) tradeoff along with a rugged short circuit rating for motor control. Explore ST's complete offering of MOSFETs and IGBTs for any power design.