LDL112PV33R
STMicroelectronics
511-LDL112PV33R
LDL112PV33R
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 1.2 A low quiescent current LDO with reverse current protection
ECAD Model:
In Stock: 898
Stock:
898
Can Dispatch Immediately
On Order:
6.000
Expected 7/27/2026
Factory Lead Time:
24
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
DFN-6
3.3 V
1.2 A
1 Output
Positive
35 uA
1.6 V
5.5 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
300 mV
LDL112
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IT
Dropout Voltage - Max: 600 mV
Line Regulation: 0.05 % / V
Load Regulation: 15 mV
Operating Supply Current: 250 uA
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Tolerance: 2 %
Type: Low Quiescent Current LDO
Voltage Regulation Accuracy: 2 %