LDL112PU12R
STMicroelectronics
511-LDL112PU12R
LDL112PU12R
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 1.2 A low quiescent current LDO with reverse current protection
ECAD Model:
In Stock: 3.104
Stock:
3.104 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
28 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 3104 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
DFN-6
1.2 V
1.2 A
1 Output
Positive
250 uA
1.6 V
5.5 V
57 dB
Fixed
- 40 C
+ 125 C
350 mV
LDL112
Reel
Cut Tape
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 600 mV
Line Regulation: 0.05 %/V
Load Regulation: 15 mV
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Tolerance: 2 %
Type: LDO Linear Regulator
Voltage Regulation Accuracy: 2 %
Unit Weight: 11,600 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
LDL112 Low-Dropout Linear Regulators
STMicroelectronics LDL112 Low-Dropout Linear Regulators are stabilized with a ceramic capacitor on the output and provide a maximum 1.2A current with a typical 300mV dropout voltage. The LDL112 features a very low drop voltage, low quiescent current, and reverse current protection for low-power battery-powered applications. The enable logic control function puts the LDL112 in shutdown mode allowing a total current consumption lower than 1μA. The device is equipped with current limit and thermal protection.
Ultralow Dropout LDOs
STMicroelectronics Ultra Low Dropout LDOs are a wide range of low and medium-power LDO regulators with ultralow dropout and fast transient response. These ultralow LDOs simplify the design of high-efficiency, cost-effective linear power management (from 50mA to 3A of continuous load current). This makes them ideal for DSPs, MCUs, and FPGAs.