LDK320AM50R
STMicroelectronics
511-LDK320AM50R
LDK320AM50R
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 200 mA low quiescent current and high PSRR voltage regulator
ECAD Model:
In Stock: 204.746
Stock:
204.746 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
SOT-23-5
5 V
200 mA
1 Output
Positive
70 uA
2.5 V
18 V
48 dB
Fixed
- 40 C
+ 125 C
200 mV
LDK320
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 350 mV
Line Regulation: 0.001 %/V
Load Regulation: 0.001 %/mA
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: Voltage Regulator
Voltage Regulation Accuracy: 0.5 %
Unit Weight: 6,300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Low Dropout (LDO) Regulators
Ultralow Dropout LDOs
STMicroelectronics Ultra Low Dropout LDOs are a wide range of low and medium-power LDO regulators with ultralow dropout and fast transient response. These ultralow LDOs simplify the design of high-efficiency, cost-effective linear power management (from 50mA to 3A of continuous load current). This makes them ideal for DSPs, MCUs, and FPGAs.
LDK320 High PSRR Voltage Regulators
STMicroelectronics LDK320 High PSRR Voltage Regulators are low drop voltage regulators with a maximum 200mA output current from a 2.5V to 18V input voltage range. The regulators have a typical dropout voltage of 100mV and are stabilized with a ceramic capacitor on the output. The LDK320 are ideal for low battery powered applications with a very good dynamic characteristic, combined with low drop voltage and low quiescent current. The enable logic control function allows the LDK320 to be in shutdown mode by consuming a total current lower than 1μA. This device also includes a short-circuit current limiting, thermal, and SOA protections.