LD1117ADT12TR
STMicroelectronics
511-LD1117ADT12TR
LD1117ADT12TR
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators Lo drop fixed adjust pos Vltg reg
ECAD Model:
In Stock: 23.007
Stock:
23.007 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
TO-252-3
1.2 V
1 A
1 Output
Positive
5 mA
2.75 V
8 V
Fixed
0 C
+ 125 C
1 V
LD1117A
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 1.1 V at 100 mA
Ib - Input Bias Current: 5 mA
Line Regulation: 6 mV / V
Load Regulation: 10 mV
Pd - Power Dissipation: 12 W
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 2 %