LD1085V50
STMicroelectronics
511-LD1085V50
LD1085V50
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 5.0V 3.0A Positive
ECAD Model:
In Stock: 2.524
Stock:
2.524 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
Through Hole
TO-220-3
5 V
3 A
1 Output
Positive
5 mA
3.4 V
30 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
1.3 V
LD1085
Tube
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 1.5 V at 3 A
Ib - Input Bias Current: 5 mA
Line Regulation: 10 mV
Load Regulation: 10 mV
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 1 %