L6983N50QTR
STMicroelectronics
511-L6983N50QTR
L6983N50QTR
Mfr.:
Description:
Switching Voltage Regulators 38 V, 3 A synchronous step-down converter with 17uAA quiescent current
ECAD Model:
In Stock: 4.647
Stock:
4.647 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: Switching Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
QFN-16
Buck
5 V
3 A
1 Output
3.5 V
38 V
17 uA
200 kHz to 2.2 MHz
- 40 C
+ 150 C
L6983
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Input Voltage: 3.5 V to 38 V
Load Regulation: Regulated
Operating Supply Current: 3.5 uA, 550 uA
Product Type: Switching Voltage Regulators
Shutdown: Shutdown
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Supply Voltage - Min: 3.5 V
Type: Synchronous Step-Down Converter
Unit Weight: 29,800 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
L6983/L6983I Synchronous Step-Down Converter
STMicroelectronics L6983 Synchronous Step-Down Converter is an easy-to-use monolithic step-down regulator capable of delivering up to 3A DC to the load. The wide input voltage range makes the device suitable for a broad range of applications. STMicroelectronics L6983 is based on a peak current mode architecture.