RPCA2010JT680K
SEI Stackpole
708-RPCA2010JT680K
RPCA2010JT680K
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 680 Kohm 2010 0.75W 5% AECQ2 Surge Withstanding
Factory Lead Time:
Minimum: 4000   Multiples: 4000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Reel
RPCA
680 kOhms
750 mW (3/4 W)
5 %
100 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
200 V
2010
5 mm (0.197 in)
2.5 mm (0.098 in)
0.55 mm (0.022 in)
Automotive Grade
Anti-Surge Resistors
AEC-Q200
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
RPC Series Thick Film Pulse Withstanding Resistors
Stackpole Electronics Thick Film RPC Pulse Withstanding Resistors offer up to 1.5W power rating, 500V maximum working voltage, and REACH compliance. These resistors feature a broad resistance range, excellent pulse-withstanding performance, and higher anti-surge performance compared to the RMCF series. Stackpole Electronics Thick Film RPC Pulse Withstanding Resistors are untrimmed for 5% and wider tolerances and limited trim for 1% and tighter tolerances, with an operating temperature range of -55°C to +155°C.