RNCP0805FTD49K9
SEI Stackpole
708-RNCP0805FTD49K9
RNCP0805FTD49K9
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD 49.9KOhms 0805 0.25W 100ppm 1% HiPwr Anti-Sulfu
ECAD Model:
In Stock: 65.409
Stock:
65.409 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Reel
Cut Tape
MouseReel
RNCP
49.9 kOhms
1 %
100 PPM / C
0805
2 mm (0.079 in)
0.2 mm (0.008 in)
0.5 mm (0.02 in)
- 55 C
+ 155 C
250 mW (1/4 W)
200 V
Application: High Power
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Features: Anti-Sulfur Resistors
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
High Power Thin Film Resistors
Stackpole Electronics High Power Thin Film Resistors are constructed with an inner termination engineered to deter sulfur contamination. This Stackpole resistor lineup includes the RNCP and RNAN series. The RNCP resistors provide higher power ratings than standard thick film chips with up to 1W maximum power, 50V to 200V maximum working voltage range, and a 100V to 400V maximum overload voltage range. The RNAN resistors are AEC-Q200 compliant and are constructed with thin film technology on an aluminum nitride substrate. The RNAN series offers up to 6W maximum power, 75V or 100V maximum working voltage, and a 150V or 200V maximum overload voltage. Both the RNCP and RNAN thin film resistors are available in a wide range of sizes, from 0603 to 2512.