RNCE1206BTE10K0
SEI Stackpole
708-RNCE1206BTE10K0
RNCE1206BTE10K0
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD 10KOhms 1206 25ppm 1/4W 200V 0.1% Hi Temp/Stability
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 6.633
Stock:
6.633 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
SEI Stackpole
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
RNCE
10 kOhms
0.1 %
25 PPM / C
1206
3.1 mm (0.122 in)
1.6 mm (0.063 in)
0.55 mm (0.022 in)
- 55 C
+ 175 C
250 mW (1/4 W)
200 V
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thin Film Chip Resistors
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
RNCE High-Temp High Stability Thin Film Resistors
Stackpole Electronics RNCE High-Temperature High Stability Thin Film Resistors offer ±0.05% to 1% tolerances and up to 0.25W power rating. These resistors provide long-term stability with advanced sulfur resistance, verified in accordance with ASTM B 809. The RNCE resistors operate at a maximum voltage of 200V and feature a TCR as low as ±25ppm/°C. These resistors comply with RoHS and REACH requirements and are lead free and halogen free. Stackpole Electronics RNCE resistors are AEC-Q200 compliant and operate at a temperature range of -55°C to 175°C.