RMCP0402JT2K40
SEI Stackpole
708-RMCP0402JT2K40
RMCP0402JT2K40
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD RES, 0402, 2.4 Kohm, 5%, 0.125W
Minimum: 10000   Multiples: 10000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 10000)
RMCF_RMCP
2.4 kOhms
125 mW (1/8 W)
5 %
100 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
100 V
0402
1 mm (0.039 in)
0.5 mm (0.02 in)
0.3 mm (0.012 in)