RMAN2512FT560R
SEI Stackpole
708-RMAN2512FT560R
RMAN2512FT560R
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 560Ohms 2512 3.5W 150ppm 1% HiPow Alum Nitr Sub
Minimum: 4000   Multiples: 4000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 4000
Stackpole Electronics RMAN High Power Aluminum Nitride Resistors are thick-film resistors built on aluminum nitride substrates for improved thermal performance. These resistors offer high power ratings of up to 3.5W with a temperature coefficient of ±150ppm/°C across a wide resistance range. Stackpole Electronics RMAN resistors operate from -55°C to +155°C and provide stability in demanding environments. These RMAN thick film resistors are RoHS and REACH compliant, halogen‑free, and suitable for high‑power applications requiring reliability and compact size.