RMAN1206FT97R6
SEI Stackpole
708-RMAN1206FT97R6
RMAN1206FT97R6
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 97.6Ohms 1206 2.4W 150ppm 1% HiPow Alum Nitr Sub
Minimum: 5000   Multiples: 5000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Stackpole Electronics RMAN High Power Aluminum Nitride Resistors are thick-film resistors built on aluminum nitride substrates for improved thermal performance. These resistors offer high power ratings of up to 3.5W with a temperature coefficient of ±150ppm/°C across a wide resistance range. Stackpole Electronics RMAN resistors operate from -55°C to +155°C and provide stability in demanding environments. These RMAN thick film resistors are RoHS and REACH compliant, halogen‑free, and suitable for high‑power applications requiring reliability and compact size.