RMAN1206FT78R7
SEI Stackpole
708-RMAN1206FT78R7
RMAN1206FT78R7
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 78.7Ohms 1206 2.4W 150ppm 1% HiPow Alum Nitr Sub
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 5000   Multiples: 5000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
SEI Stackpole
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
RMAN
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
RMAN High Power Aluminum Nitride Resistors
Stackpole Electronics RMAN High Power Aluminum Nitride Resistors are thick-film resistors built on aluminum nitride substrates for improved thermal performance. These resistors offer high power ratings of up to 3.5W with a temperature coefficient of ±150ppm/°C across a wide resistance range. Stackpole Electronics RMAN resistors operate from -55°C to +155°C and provide stability in demanding environments. These RMAN thick film resistors are RoHS and REACH compliant, halogen‑free, and suitable for high‑power applications requiring reliability and compact size.