CSRT0805FTR560
SEI Stackpole
708-CSRT0805FTR560
CSRT0805FTR560
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD RES, CS, 0805, 0.56 ohm, 1%, 0.5W
CSRT
560 mOhms
500 mW (1/2 W)
1 %
50 PPM / C
0805
2 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
0.55 mm (0.022 in)
- 55 C
+ 155 C
Thin Film
2 Terminal
SMD/SMT
AEC-Q200
Application: Current Sense
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Type: Metal Plate Current Sensing Chip Resistor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
CSRT Thin Film Current Sensing Resistors
Stackpole Electronics CSRT Thin Film Current Sensing Resistors are available in sizes 0201 to 2512 with standard terminations and 0508 to 1225 with long side terminations. These resistors are offered with tolerances as low as 0.5% up to 5%. The CSRT thin film resistors come in ohmic values starting from 0.01Ω to 50Ω and TCs of 50ppm/°C to 200ppm/°C. These current sensing resistors are extremely precise and offer excellent long-term stability. The CSRT thin film resistors are AEC-Q200, RoHS, and REACH-compliant. These resistors are lead- and halogen-free, ensuring compliance with environmental sustainability and health and safety standards.