CSNL1206JT11L0
SEI Stackpole
708-CSNL1206JT11L0
CSNL1206JT11L0
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD RES SHUNT, 1206, 0.011 ohm, 5%, 1W
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 4000   Multiples: 2000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
SEI Stackpole
Product Category: Current Sense Resistors - SMD
RoHS:
Reel
CSNL
11 mOhms
1 W
5 %
50 PPM / C
1206
3.2 mm (0.126 in)
1.6 mm (0.063 in)
0.65 mm (0.026 in)
- 55 C
+ 170 C
Metal Alloy
2 Terminal
SMD/SMT
Application: Current Sense
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Resistors
Type: Metal Plate Current Sensing Chip Resistor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
CSx Current Sense Resistors
Stackpole Electronics CSx Current Sense Resistors are all lead- and halogen-free modules and include multiple series: CSRF, CSR, CSRN, CSNL, CSS, and CSSH. The CSRF series resistors feature current handling up to 26A, TCR down to ±50ppm/°C, and wide resistance range, and a high power rating of up to 5W. The CSR/CSRN resistors offer sizes ranging from 0201 to 1225 and power ratings up to 3W. The CSRN series includes sizes 0815, 2010, and 2512 with narrow terminations. The CSNL metal element current sensing resistors provide resistance ratings down to 1/2mΩ, a high-power design, and current handling up to 63A, and non-standard resistance values are available. The CSS/CSSH series includes standard and high-power (CSSH) options with a high-temperature performance of up to +225°C and AEC-Q200 qualification. Stackpole Electronics CSx Current Sense Resistors are REACH compliant and 100% RoHS compliant without exemption.