63PZF33M8X9
Rubycon
232-63PZF33M8X9
63PZF33M8X9
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 63VDC 33uF 20% AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 1.071
Stock:
1.071 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Rubycon
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
33 uF
63 VDC
Radial
9 mm (0.354 in)
Aluminum Hybrid Polymer Capacitors
4000 Hour
20 %
40 mOhms
1.1 A
- 55 C
+ 125 C
8 mm
Can
PZF
AEC-Q200
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.08
Lead Spacing: 3.5 mm
Leakage Current: 40 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
PZF Lead-Wire Aluminum Electrolytic Capacitors
Rubycon PZF Lead-Wire Aluminum Electrolytic Capacitors (AECs) provide a long life of 4000 hours at +125°C in packages that are AEC-Q200 qualified and RoHS compliant. These high-temperature, general-purpose AECs are a hybrid type with radial leads. Additional features of the PZF series include a -55°C to +125°C category temperature range, 25VDC to 80VDC rated voltage range, and 22µF to 330µF capacitance range with ±20% (+20°C, 120Hz) tolerance. Rubycon PZF lead-wire AECs are available in package sizes of 8mm x 9mm or 10mm x 9mm.