500MXH220MEFCSN25X50
Rubycon
232-XH220MEFCSN25X50
500MXH220MEFCSN25X50
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In GENERAL PURPOSE ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 200   Multiples: 200
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
220 uF
500 VDC
25 mm (0.984 in)
50 mm (1.969 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
2000 Hour
20 %
- 25 C
+ 105 C
2 Pin
MXH
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.25
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MXH Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
Rubycon MXH Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 400VDC to 550VDC voltage range, ±20% capacitance tolerance, and RoHS compliance. The MXH series offers 2000 hours of load life at +105°C and a 56µF to 1200µF capacitance range. Rubycon MXH Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors have a 22mm x 25mm to 35mm x 60mm dimensions range.