450MXK470MEFCSN30X40
Rubycon
232-450MXK470MEFCSN
450MXK470MEFCSN30X40
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In HIGH CAPACITANCE DENSITY ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECAD Model:
In Stock: 491
Stock:
491 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
470 uF
450 VDC
30 mm (1.181 in)
40 mm (1.575 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
3000 Hour
20 %
2.02 A
- 25 C
+ 105 C
2 Pin
MXK
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: ID
Dissipation Factor DF: 0.2
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MXK Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
Rubycon MXK Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 400VDC to 500VDC voltage range, ±20% capacitance tolerance, and RoHS compliance. The MXK series offers 3000 hours of load life and a 68µF to 1200µF capacitance range. Rubycon MXK Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors have a 22mm x 25mm to 35mm x 60mm dimensions range.