400HFG1200MBN45X60
Rubycon
232-400HFG1200MBN45X
400HFG1200MBN45X60
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 4 PIN ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 50   Multiples: 50
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
1200 uF
400 VDC
45 mm (1.772 in)
60 mm (2.362 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
5000 Hour
20 %
- 25 C
+ 105 C
2 Pin
HFG
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.2
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz