315VXH1200MEFCSN35X55
Rubycon
232-H1200MEFCSN35X55
315VXH1200MEFCSN35X55
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In LONG LIFE ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 100   Multiples: 100
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
2.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
- 25 C
+ 105 C
VXH
Brand: Rubycon
Capacitance: 1200 uF
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Diameter: 35 mm (1.378 in)
Dissipation Factor DF: 0.2
Lead Spacing: 10 mm (0.394 in)
Length: 55 mm (2.165 in)
Life: 5000 Hour
Number of Pins: 2 Pin
Product: Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz
Tolerance: 20 %
Voltage Rating DC: 315 VDC