16ZLS680MEFC8X16
Rubycon
232-16ZLS680MEFC8X16
16ZLS680MEFC8X16
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded LOW IMPEDANCE ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
RoHS:
680 uF
16 VDC
8 mm
16 mm
3.5 mm
General Purpose Electrolytic Capacitors
6000 Hour
20 %
- 40 C
+ 105 C
Cut
PC Pin
ZLS
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.16
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ZLS Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors
Rubycon ZLS Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 10VDC to 35VDC voltage range, ±20% capacitance tolerance, and RoHS compliance. The ZLS series offers low impedance and a 900mA to 3570mA rated ripple current. Rubycon ZLS Radial Lead Aluminum Electrolytic Capacitors have a 8mm x 11.5mm to 12.5mm x 35mm dimensions range.