100MXG4700MEFCSN30X50
Rubycon
232-G4700MEFCSN30X50
100MXG4700MEFCSN30X50
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In GENERAL PURPOSE ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
In Stock: 128
Stock:
128 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
4700 uF
100 VDC
30 mm (1.181 in)
50 mm (1.969 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
3000 Hour
20 %
3.8 A
- 40 C
+ 105 C
2 Pin
MXG
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.25
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz