RBQ10BM65ATL
755-RBQ10BM65ATL
RBQ10BM65ATL
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 65V Vrm 10A Io Schottky Bar Diode
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 1.607
Stock:
1.607 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 1607 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Product
ROHM Semiconductor RBQ10BGE65ATL
ROHM Semiconductor
Schottky Diodes & Rectifiers Schottky Barrier Diode 65V, 10A, TO-252, Cathode Common, Low IR
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ROHM Semiconductor
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
REACH - SVHC:
Schottky Diodes
SMD/SMT
TO-252-3
Dual Anode Common Cathode
Si
10 A
65 V
690 mV
50 A
7 uA
+ 150 C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: ROHM Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vr - Reverse Voltage: 65 V
Part # Aliases: RBQ10BM65A
Unit Weight: 340 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Automotive Schottky Barrier Diodes
ROHM Automotive Schottky Barrier Diodes are AEC-Q101-qualified high-reliability and low-loss diodes. These ROHM diodes prevent thermal runaway at high temperatures and reduce power consumption in automotive and power supply devices by approximately 40% compared to conventional ones. The automotive Schottky diodes offer a reverse voltage range between 30V to 150V and 0.03A to 40A average rectified forward current. The Automotive Schottky Barrier Diodes feature a 0.35V to 1V low forward voltage range and exhibit high ESD resistance. The low power-consuming quality of these diodes makes them ideal for energy-saving circuits in Electric Vehicles (EVs) and Hybrid Electric Vehicles (HEVs). These devices are compact in design and available in various packages. The applications include small current rectification to general rectification.