RV-1509D/P/R8
RECOM Power
919-RV-1509DPR8
RV-1509D/P/R8
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 2W DC/DC MIN 8kV UNREG 15Vin +/-9Vout
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
510 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RECOM
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Isolated
2 Output
2 W
15 V
13.5 V
16.5 V
9 V
111 mA
- 9 V
111 mA
8 kV
DIP-24
32.4 mm (1.276 in)
14.4 mm (0.567 in)
11.1 mm (0.437 in)
Medical, Industrial
RV-S_D/R
Brand: RECOM Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Voltage: 13.5 V to 16.5 V
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Through Hole
Packaging: Tube
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 15
Subcategory: DC-DC Converters
Tradename: Econoline
Part # Aliases: 19900306
Unit Weight: 9 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
RV/R 2W DIP24 Mini DC/DC Converters
RECOM Power RV/R 2W DIP24 Mini DC/DC Converters feature very high isolation in a small size and are ideal for highly sophisticated industrial, test and measurement, and medical designs where board space is at a premium.
Medical Power Supplies
RECOM Power Medical Power Supplies are DC/DC and AC/DC converters that offer complete, compliant solutions that reduce design time, simplify end-user certification, and provide faster time to market. These medical power supplies feature reinforced isolation with two means of patient protection (2 x MOPP), low leakage (BF conform), and >8mm creepage and clearance distances. All medical-grade converters come fully tested and are complete drop-in products. RECOM also offers medical DC/DC converters with an extended reinforced isolation of up to 8kVDC suitable for high voltage applications.