REM60-4805SW
RECOM Power
919-REM60-4805SW
REM60-4805SW
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD 60W 18-75Vin 5Vout 12A
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
100 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RECOM
Product Category: DC/DC Converters - SMD
RoHS:
Isolated
1 Output
60 W
18 V
75 V
5 V
12 A
5 kVAC
57.9 mm
36.8 mm
12.7 mm
REM60-W
Country of Origin: TW
Input Voltage: 18 V to 75 V
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Tray
Product: Isolated
Factory Pack Quantity: 2
Subcategory: DC-DC Converters
Part # Aliases: 51002494
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
ECCN:
EAR99
SMD Isolated Power Modules
REM60-W Medical Grade DC-DC Converters
RECOM Power REM60-W Medical Grade DC-DC Converters offer a 60W power rating, 4:1 input range, and an industry-standard 2.3" x 1.5" package. These medical-grade converters feature reinforced 5kVAC isolation with 4.5μA leakage and are 60601-1 3rd edition certified for 250VAC continuous working voltage isolation. This package provides tightly regulated single and dual output, which can operate down to zero load, and the outputs are protected from short circuits and overloads. RECOM Power REM60-W Medical Grade DC-DC Converters are suitable for medical devices, distributed power architecture, and test and measurement applications.