REM5E-4805S/R8/A/X1
RECOM Power
919-REM5E-4805SR8AX1
REM5E-4805S/R8/A/X1
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 5W 36-75Vin 05Vout 1A
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
510 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RECOM
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Isolated
1 Output
5 W
48 V
36 V
75 V
5 V
1 A
8 kV
DIP-24
31.8 mm (1.252 in)
20.3 mm (0.799 in)
10.2 mm (0.402 in)
Medical
REM5E
Brand: RECOM Power
Compliance: ANSI; CB; CAN/CSA; EAC; ERP; IEC; REACH; RoHS; UL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Voltage: 36 V to 75 V
Maximum Operating Temperature: + 80 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Through Hole
Packaging: Tube
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 15
Subcategory: DC-DC Converters
Tradename: Medline DC/DC
Part # Aliases: 51000625
Unit Weight: 14 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
REMxE Medical Grade DC/DC Converters
RECOM Power REMxE Medical Grade DC/DC Converters feature reinforced 250VAC continuous working isolation with greater than 8mm creepage/clearance. These converters offer a compact DIP24 package with industry standard pinouts. The REMxE converters also feature tightly regulated single/dual outputs, under-voltage lock-out, short-circuit protection, over-current protection, and over-voltage protection. These converters are UL marked and certified to CB, IEC, EN, ANSI/AAMI 60601 3rd. Ed. safety, and 4th Ed. EMC medical standards. RECOM Power REMxE converters are 2MOPP compliant and provide a 2:1 wide input range. The low 1μA leakage current makes these converters suitable for medical Body (B), Body Floating (BF), and Cardiac Floating (CF) applications.