REC6-2405DRW/R8/A/CTRL/X1
RECOM Power
919-6-2405DRWR8ACX1
REC6-2405DRW/R8/A/CTRL/X1
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 6W DC/DC 8kV REG 24Vin +/-5Vout
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
510 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RECOM
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Isolated
2 Output
6 W
24 V
18 V
36 V
5 V
500 mA
- 5 V
500 mA
8 kV
DIP-24
32 mm (1.26 in)
20.3 mm (0.799 in)
10.2 mm (0.402 in)
Medical, Industrial
REC6-S_DRW/R
Brand: RECOM Power
Compliance: CSA; IEC; RoHS; UL
Country of Origin: TW
Input Voltage: 18 V to 36 V
Maximum Operating Temperature: + 75 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Through Hole
Packaging: Tube
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 15
Subcategory: DC-DC Converters
Tradename: Econoline
Part # Aliases: 11000134
Unit Weight: 14 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
Econoline 3.5W/6W Reinforced Regulated Converters
RECOM Power Econoline 3.5W and 6W Reinforced Regulated Converters are single and dual output and use a reinforced isolation transformer to offer exceptionally high isolation of 8kVDC (4kVAC/1 minute) or 10kVDC (5kVAC/1 minute). These features make them suitable for HT monitoring circuits, mains power meters, IGBT isolated power supplies and other sophisticated industrial and medical applications. These converters are medical approved. Other features of RECOM's DIP24 Reinforced Regulated Converters are an industry-standard DIP24 package, 3.5W regulated output (REC3.5/R Series), 6W regulated output (REC6/R series), a wide input range of 2:1, efficiency up to 86%, and EN, CSA and CB certificates. These converters can deliver 140% rated power for short periods of time to accommodate applications with large capacitance loads or high start-up currents.
Medical Power Supplies
RECOM Power Medical Power Supplies are DC/DC and AC/DC converters that offer complete, compliant solutions that reduce design time, simplify end-user certification, and provide faster time to market. These medical power supplies feature reinforced isolation with two means of patient protection (2 x MOPP), low leakage (BF conform), and >8mm creepage and clearance distances. All medical-grade converters come fully tested and are complete drop-in products. RECOM also offers medical DC/DC converters with an extended reinforced isolation of up to 8kVDC suitable for high voltage applications.