RACM100-12S/OF
RECOM Power
919-RACM100-12S/OF
RACM100-12S/OF
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount 100W 85-264Vin 12Vout 8.34A Medical
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 10   Multiples: 10
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
100 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RECOM
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
RoHS:
100 W
85 VAC to 264 VAC, 120 VDC to 370 VDC
1 Output
12 VDC
8.34 A
Open Frame
4 kVAC
91 %
Medical
76.2 mm (3 in)
50.8 mm (2 in)
32 mm (1.26 in)
RACM100-S
Brand: RECOM Power
Compliance: ANSI; CAN/CSA; CE; EAC; FCC; IEC; RoHS; UL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Packaging: Bulk
Product: Switching Supplies
Product Type: Switching Power Supplies
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Power Supplies
Tradename: Medline AC/DC
Type: AC-DC Converter
Part # Aliases: 21000310
Unit Weight: 156 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
RACM100/OF 100W Medical Power Supply
RECOM RACM100/OF is an Open Frame single output medical grade AC/DC Power Supply. The 2" x 3" 2MOPP modules have an efficiency of up to 92% and feature low power dissipation. A no load power consumption of <0.3W allows the device to conform to ErP Ecodesign. RACM100/OF Power Supplies comply with EN60601-1-2, FCC18, and EN55022 Class B EMC.
Learn More
Medical Power Supplies
RECOM Power Medical Power Supplies are DC/DC and AC/DC converters that offer complete, compliant solutions that reduce design time, simplify end-user certification, and provide faster time to market. These medical power supplies feature reinforced isolation with two means of patient protection (2 x MOPP), low leakage (BF conform), and >8mm creepage and clearance distances. All medical-grade converters come fully tested and are complete drop-in products. RECOM also offers medical DC/DC converters with an extended reinforced isolation of up to 8kVDC suitable for high voltage applications.