RAC05-12SK/480
RECOM Power
919-RAC05-12SK/480
RAC05-12SK/480
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Board Mount 5W 85-528Vin 12Vout 420mA
In Stock: 2.056
Stock:
2.056 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
1.005 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RECOM
Product Category: Power Supplies - Board Mount
RoHS:
5 W
85 VAC to 528 VAC
1 Output
12 VDC
1 A
Through Hole
Encapsulated
4 kVAC
65%
52.5 mm
27.4 mm
23 mm
RAC05-K/480
Brand: RECOM Power
Compliance: CE; EAC; ERP; FCC; IEC; RoHS; UL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Industry: Industrial
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 60 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Open Frame/Enclosed: Enclosed
Packaging: Tube
Product: AC/DC Output Modules
Product Type: AC-DC Power Modules
Factory Pack Quantity: 15
Subcategory: Power Supplies
Tradename: Powerline
Part # Aliases: RAC05-12SK/PD3/H 20001180
Unit Weight: 58 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
Internet of Things (IoT) Products
RAC Power Converters
RECOM Power RAC Family Power Converters are a compact and highly efficient modular solution that offers a wide range of output power options from 1W to 20W.  These RECOM Power AC/DC modules feature up to 86% efficiency, short circuit protection, and up to 3kVAC isolation voltage. Two different input voltage versions are available for most types: a standard 80VAC to 264VAC input or a wider input voltage range of 80VAC to 305VAC to power devices such as smart meters, cameras, high bay lights, etc. directly from the US 277VAC line.
RAC05-K/480 AC/DC Converters
RECOM Power RAC05-K/480 AC/DC Converters are 5W single-output AC/DC units designed for harsh industrial and outdoor mains conditions. These converters are rated OVC III conditions (100VAC to 480VAC input lines) with phase-to-phase or single-phase operation without any external components. The RAC05-K/480 converters feature fully protected outputs, EMC class A and B compliance, and <0.5W no-load power consumption. These converters are available in 490mm x 56mm x 40mm dimensions. Typical applications for this RECOM Power series include integration into a smart grid, renewable energy, smart metering, and IoT applications.
RAC05-K AC/DC Power Supply Modules
RECOM RAC05-K AC/DC Power Supply Modules are lightweight with a fully encapsulated plastic casing for PCB mount. These modules are certified to UL60950-1 and UL62368-1 as well as safety approvals for industrial and IT solutions. RECOM RAC05-K modules are cost-effective, 5W power supplies in a compact 1" x 1" package offering high power density and feature an internal EMC class B filter. Typical applications include IoT, monitoring systems, instruments, meters, industrial controls, security systems, and more.
IRM-90 90W AC-DC Green Power Supply Modules
MEAN WELL IRM-90 90W AC-DC Green Power Supply Modules are suitable for the Internet of Things (IoT), handheld instruments, communication equipment, and household appliances. The series was designed to meet the demands of the market for higher wattage. Two types are available: IRM-90 can be directly mounted and soldered onto the PCB, or IRM-90-xST screw terminal type can offer alternative mounting and wiring options. The compact units comply with EN55032 Class B without external EMI filters, have an 80VAC to 305VAC input (suitable for 277VAC in North America), and have a low, no-load power consumption of <0.21W.