AA90U-480B-R
Phihong
552-AA90U-480B-R
AA90U-480B-R
Mfr.:
Description:
Desktop AC Adapters 90W 48V 1.875A C14 Input 2.1x5.5 barrel out
ECAD Model:
In Stock: 53
Stock:
53 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Phihong
Product Category: Desktop AC Adapters
Delivery Restrictions:
RoHS:
REACH - SVHC:
Included
90 VAC to 264 VAC
1 Output
90 W
48 V
1.875 A
Industrial
Barrel Connector
2.5 mm Barrel Plug (2.1 x 5.5)
1.5 m
AA90x
AC Inlet Type: C14
Brand: Phihong
Connector A Polarity: Center Positive
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Height: 33 mm
Length: 141.5 mm
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 10 C
Mounting Style: Desktop
Product Type: Desktop AC Adapters
Factory Pack Quantity: 40
Subcategory: AC-DC Power Supply
Width: 62.5 mm
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
AA90 90W Desktop Adapters
Phihong AA90 90W Desktop Adapters feature Class B EMI adapters that comply with US DoE Level VI efficiency and CoC Tier 2 standards. The adapters are ideal for various applications, including network devices, monitors, notebooks, and industrial equipment. The AA90 series offers over voltage (OVP), over current (OCP), over temperature (OTP), and short circuit (SCP) protections. The Phihong AA90 90W Desktop Adapters operate with a 90W output power rating, a 12VDC output voltage rating, and a 7.5A max output current within a -10°C to +70°C operating temperature range.