EZP-R60606MD2
Panasonic
667-EZP-R60606MD2
EZP-R60606MD2
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 600VDC, 60uF, 10%, Bulk Straight lead
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
400
Expected 12/8/2026
Factory Lead Time:
17
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
5.200 Quote
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
60 uF
600 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
37.5 mm
41.5 mm
40 mm
Plastic Film Capacitor
10 %
4 Pin
55 mm
Straight
- 40 C
+ 105 C
EZP-R
Bulk
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Lead Diameter: 1.2 mm
Pitch Spacing: 37.5 mm