ETQ-P4M220YFP
Panasonic
667-ETQ-P4M220YFP
ETQ-P4M220YFP
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD PCC 22uH AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 282
Stock:
282
Can Dispatch Immediately
On Order:
2.000
Expected 7/21/2026
6.000
Expected 9/1/2026
Factory Lead Time:
23
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Choke
5.5 mm x 5 mm
Shielded
22 uH
20 %
2.3 A
179 mOhms
- 40 C
+ 150 C
Standard
5.5 mm
5 mm
4 mm
Metal Composite
AEC-Q200
PCC-M0540M
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Power
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: ID
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Lighting Controls
ETQ-P Power Choke Coils
Panasonic Electronic Components ETQ-P Power Choke Coils feature high inductance of 109nH to 100µH (no saturation performance limitation due to its metal dust core), low loss due to low RDC (using flat wire), and low buzz noise due to their gapless structure. These high-power inductors offer a surface-mount design with a profile as low as 3mm. Panasonic Electronic Components ETQ-P Power Choke Coils are recommended for DC-DC converters for CPUs in PCs as well as thin on-board power supply modules for servers. Automotive versions are also offered.