ERJ-S02D2101X
Panasonic
667-ERJ-S02D2101X
ERJ-S02D2101X
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 0402 0.5% 2.1kOhm Anti-Sulfur AEC-Q200
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
ERJ-S
2.1 kOhms
100 mW (1/10 W)
0.5 %
200 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
50 VDC
0402
1 mm (0.039 in)
0.5 mm (0.02 in)
0.35 mm (0.014 in)
Automotive Grade
Anti-Sulfur Resistors
AEC-Q200
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 0,650 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ERJ-S Anti-Sulfur Thick Film Chip Resistors
Panasonic ERJ-S Anti-Sulfur Thick Film Chip Resistors feature 50V to 500V overload voltage range, ±5% maximum resistance tolerance, and –55°C to +155°C temperature range. The ERJ-S Resistors feature high resistance to sulfurization achieved by adopting an AU-based inner electrode and AG-Pd-based inner electrode. Panasonic ERJ-S Anti-Sulfur Thick Film Chip Resistors are AEC-Q200 qualified and RoHS compliant.