EEU-FC2A100
Panasonic
667-EEU-FC2A100
EEU-FC2A100
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 10uF 100volts AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 5.085
Stock:
5.085
Can Dispatch Immediately
On Order:
6.400
Expected 7/16/2026
Factory Lead Time:
27
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Panasonic
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
RoHS:
10 uF
100 VDC
6.3 mm
11 mm
2.5 mm
Low Impedance Electrolytic Capacitors
1000 Hour
20 %
114 mA
1.8 Ohms
- 55 C
+ 105 C
Straight
Radial
FC
AEC-Q200
Bulk
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Capacitors
Type: Radial Lead Type
Unit Weight: 3 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FC Thru Hole Type Aluminum Electrolytic Capacitor
Panasonic FC Series Thru-Hole Type Aluminum Electrolytic Capacitor offers endurance of 1000h to 5000h at 105°C, low impedance, and is AEC-Q200 qualified. The Panasonic FC series also features a category temperature range of -55°C to +105°C, rated W.V. range of 6.3VDC to 100VDC, a nominal capacitance range of 2.2μF to 15000μF, and a capacitance tolerance of ±20 % (120Hz/+20°C).