EEE-FN0J330R
Panasonic
667-EEE-FN0J330R
EEE-FN0J330R
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD 6.3VDC 33uF 20% 90mA AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 1.790
Stock:
1.790 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD
RoHS:
33 uF
6.3 VDC
4 mm (0.157 in)
5.8 mm (0.228 in)
2000 Hour
High Temp Electrolytic Capacitors
20 %
90 mA
1.35 Ohms
- 55 C
+ 105 C
FN
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Dissipation Factor DF: 0.26
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Termination Style: SMD/SMT
Part # Aliases: FN-V HIGH
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FN SMD Aluminum Electrolytic Capacitors
Panasonic FN Surface-Mount (SMD) Aluminum Electrolytic Capacitors feature a small case size, high capacitance (10µF to 1800µF), and a 6.3VDC to 100VDC rated voltage range. Panasonic FN capacitors offer high-temperature, lead-free reflow with its 6.3VDC to 50VDC devices. The series is ideal for use in a variety of automotive, infotainment, industrial, and information/communication technology applications.